چرا به گاوهای باردار مواد شیمیایی اسیدی داده میشه و چه تاثیری بر اون‌ها داره؟

دام و طیور از جمله حیوانات اهلی هستند که به دست انسان پرورش یافته تا جزوی از زنجیره غذایی او باشند. این دام و طیور برای نگه‌داری به انواع مواد مغذی نیاز دارند و باید در کنار غذاهای سالم و مناسب، از مکمل‌های دارویی یا شیمیایی بی‌خطر نیز در غذای آنان استفاده گردد تا سلامت این دسته از حیوانات تامین شده و از بروز انواع بیماری جلوگیری نمود. بسیاری از دام داران به این موضوع واقف بوده و علم اینکه با استفاده از چه موادی سلامت گاوها، گوساله‌ها، اسب‌ها و گوسفندها را تامین کنند را می‌دانند؛ اما علم شیمی هر روزه دارای پیشرفت بوده و راه‌های ارزان‌تر و بی‌خطرتری را برای انسان به وجود می‌آورد. یکی از راه‌های که علاوه بر سلامت دام و طیور، ارزان قیمت بوده و خطری نه برای دام و نه برای انسان دارد، استفاده از بی کربنات سدیم در غذای دام و طیور می‌باشد. اما چرا از بی کربنات سدیم استفاده می‌شود؟ و از بروز چه بیماری‌هایی جلوگیری می‌کند؟ برای پاسخ به این سوالات با این مقاله از سایا شیمی همراه باشید.

 

بی کربنات سدیم چیست؟

بی کربنات سدیم یا جوش شیرین نوعی نمک بدون کلر بوده که نخستین بار مصریان در۵۰۰۰ هزار سال پیش از میلاد مسیح این ماده و خواص آن را کشف کردند. بی کربنات سدیم در گذشته از بقایای رسوبات دریاچه‌ها یا گیاهان خشک شده حاصل می‌شد، اما امروزه با کمک محلول آمونیاک و دی اکسید کربن و آب به تولید صنعتی بی کربنات سدیم پرداخته و نمکی تولید می‌کنند که در هنگام ترکیب با آب، تبدیل به آنیون بی کربنات شده و دارای خواص قلیایی بسیار قوی می‌باشد. این ماده به دلیل خواص قلیایی خود، می‌تواند به شکل یک آنتی اکسیدان بسیار قوی و بی‌خطر در سبد غذایی دام و طیور حضور یابد. بی کربنات سدیم به صورت طبیعی در بزاق بسیاری از حیوانات به خصوص گاوها وجود داشته و به تنظیم PH بدن حیوان کمک کرده و از بروز انواع بیماری یا بالا رفتن سطح اسید در بدن حیوان جلوگیری می‌نماید.

 

بی کربنات سدیم

بی کربنات سدیم

اسیدوز دام

اسیدوز نوعی بیماری خطرناک بوده که با اسیدیته شدن شکمبه جاندارانی مانند گاو، گوسفند و بزها در ارتباط است. زمانی که حیوان آبستن شده، با گذر زمان به غلات و غذا بیشتری برای تامین انرژی خود و جفت نیاز دارد که این انرژی را از طریق مصرف غلات تامین می‌کند. غلات عموماً از کربوهیدرات تشکیل شده و تجزیه شدن کربوهیدرات در شکمبه جاندار، باعث تولید اسید لاکتیک می‌گردد. اسید لاکتیک در صورت جذب شدن به خون، سطح قلیایی بدن جاندار را تحت تاثیر قرار داده و با کاهش PH خون، می‌تواند به روی مقدار شیردهی و کیفیت شیر و رشد گاو تاثیر منفی گذاشته و از کیفیت و سلامت گاو به شکل محسوسی بکاهد. بزاق دهان دام نیز دارای مواد قلیایی بوده و امکان دارد با گرم شدن هوا و کاهش رطوبت بدن دام، مقدار بزاق کاهش یافته و باعث اسیدی شدن محیط بدن دام گردد. در این صورت، نیاز به نوعی ماده بافری اسیدی بوده که بتواند مقدار اسید اضافه‌ی بدن را خنثی کرده و PH متناسب و متعادلی در بدن جاندار به وجود آورد.

 

چرا از بی کربنات سدیم استفاده می‌شود؟

دام داران برای تنظیم مقدار اسید موجود در بدن گاو از مکمل‌های مختلف بهره می‌جویند، اما بی‌خطرترین مکمل استفاده از جوش شیرین یا بی کربنات سدیم است. با اضافه شدن بی کربنات سدیم به سبد غذایی گاو، به خنثی شدن اسیدیته شکمبه کمک شایانی کرده و از بروز بیماری مانند اسیدوز جلوگیری می‌شود. همچنین با متعادل شدن سطح PH بدن گاو، سلامت حیوان تضمین شده و رشد گوساله‌ها و گاوها در بهترین حالت خود ادامه پیدا می‌کند و از طرف دیگر، شیر تولید شده توسط گاو نیز از چربی و کیفیت مناسبی برخوردار شده و از به وجود آمدن بیماری‌هایی مانند سرطان در گاو جلوگیری می‌نماید. در گاوهای باردار نیز، به رشد بهتر و کامل جفت کمک کرده و از بیمار شدن گاو مادر جلوگیری می‌نماید و شیر تولید شده توسط این گاو، برای تضمین سلامت گوساله کافیست.

امروزه بسیاری از دامداران در فصل گرما یا برای گاوهای ابستن، یک سوم از سهم سدیم مورد نیاز گاو را با جوش شیرین دامی جایگزین کرده تا سلامت و کیفیت دام خود را تضمین کنند و علاوه بر آن در طیور نیز با اضافه کردن بی کربنات سدیم به سبد غذایی پرنده، از تخم‌هایی با پوسته زخیم‌تر و با کیفیت‌تر برخوردار شده و محصول به دست آمده از این طیور، از سلامت بیشتری برخوردار است.

 

بی کربنات سدیم

بی کربنات سدیم

ممنون که تا انتها همراه این مقاله بودید. سایا شیمی پارت برای شما عزیزان آرزوی سلامتی داشته و شما برای خرید ایمن و مطمئن مواد شیمیایی مرغوب می‌توانید به وبسایت رسمی سایا شیمی پارت مراجع نمایید.

 

اینستاگرام سایاشیمی

لیندکین سایا شیمی