اسیدهای خوراکی

دنیا از مواد مختلفی تشکیل شده که هر کدام از این مواد، خاصیت و خصوصیات منحصر به فردی داشته و این خصوصیات باعث شده تا در مواجه شده با مواد دیگر، واکنشی مخصوص داشته باشد. علاوه بر این موادی وجود دارند که با اضافه شدن به غذاها، باعث بهبود طعم و عطر آن شده و عمر طولانی‌تری نیز به آن می‌بخشند. یکی از موادی که در بیشتر صنایع حضور داشته و به راحت‌تر شدن زندگی انسان کمک می‌کند، اسیدها می‌باشد. اسیدها در صنایع غذایی به کمک صنعتگران غذا آمده و طعمی ترش و دلپذیر به انواع مواد غذایی بخشیده و عمر طولانی‌تر و کیفیت بالاتری به محصولات غذایی می‌بخشد. با این مقاله از سایا شیمی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره اسیدهای خوراکی و خصوصیات آن به دست آورید.

 

اسیدهای خوراکی یعنی چه؟

اسیدهای خوراکی دسته‌ای از اسیدهای ضعیف بوده که آسیب جدی به بدن انسان وارد نکرده و از مزه ترش برخوردار است. اسیدهای خوراکی بر اساس نحوه‌ی تولیدشان به دو دسته‌ی اسیدهای آلی و معدنی دسته بندی شده که هر دسته خصوصیات و طعم دهی منحصر به فرد خود را داشته است. اسیدها علاوه بر طعم ترشی که به محصولات غذایی می‌بخشند، می‌توانند به طولانی‌تر شدن عمر این مواد نیز کمک کرده و مانع از فعالیت باکتری‌ها و میکروب‌ها در سطح مواد غذایی شوند و به نوعی یک نگه‌دارنده‌ی بی‌خطر نیز محسوب می‌گردند. علاوه بر این اسیدهای خوراکی خاصیت بافری داشته و باعث تنظیم PH مواد غذایی در شرایط مختلف می‌شود.

یکی از معروف‌ترین و پراستفاده‌ترین اسیدهای خوراکی که در سبدغذایی انسان وجود دارد، سرکه یا همان استیک اسید است. این ماده به تنظیم PH غذا کمک کرده و طعم و عطری دلپذیر به مواد غذایی می‌بخشد؛ اما در کنار این خصوصیت، در صورت استفاده‌ی زیاد و طولانی مدت می‌تواند باعث آسیب به دستگاه گوارشی انسان شده و خطرات غیر قابل جبرانی برای بدن انسان به همراه داشته باشد. در ادامه به تعدادی از اسیدهای مشهور مورد استفاده در محصولات غذایی مختلف می‌پردازیم.

 

استیک اسید

اسید استیک از جمله اسیدهاییست که به دو صورت طبیعی و آزمایشگاهی تولید می‌گردد. این اسید که به نام سرکه نیز مشهور است از قرن‌ها پیش از میلاد مسیح نیز توسط شیمیدانان و کیمیاگران مورد استفاده قرار گرفته است. از متداول‌ترین روش‌های تولید اسید استیک، استفاده از فرآیند تخمیر مواد غذایی مانند نشاسته یا مواد قندی بوده که با تخمیر این مواد و تغییر در ترکیبات شیمیایی آن، اسید استیک یا سرکه حاصل می‌شود. این اسید بسته به ماده‌ای که مورد فرآیند تخمیر قرار گرفته از کیفیت و غلظت متفاوتی نیز برخوردار است. اسید استیک یکی از مهم‌ترین عامل‌های کنترل PH و بهبود طعم ‌می‌باشد و معمولاً در سس خردل سس کچاپ سس سالاد مایونز و کمپوت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به جرأت می‌توان گفت که در ساخت تمامی محصولات غذایی ترش و یا حتی در ساخت سوسیس و کالباس نیز از استیک اسید استفاده می‌شود و این اسید قادر به جلوگیری از رشد باکتری‌ها و مخمر بوده و از ایجاد انواع کپک و قارچ جلوگیری می‌کند.

 

اسیدهای خوراکی

اسیدهای خوراکی

تارتاریک اسید

اسید تارتاریک یک نوع اسید بی‌رنگ و بو با مزه‌ی ترش است که به نام جوهر ترش نیز معرفی می‌گردد. این اسید به طور طبیعی در بسیاری از مرکبات و میوه‌ها مانند انگور وجود دارد و به اسید میوه‌ای نیز معروف است. اسید تارتاریک از سرکه ترش‌ مزه‌تر بوده و به عنوان یک ضد میکروب شناخته می‌شود. از این اسید به عنوان تثبیت کننده، مکمل غذایی، کنترل کننده ph و بهبود دهنده طعم استفاده می‌شود. به دلیل داشتن آنتی اکسیدان پایه‌ی بسیار، برای جلوگیری از ریزش مو نیز موثر بوده و در تولید انواع مربا، ژله، نوشیدنی و شربت‌ها استفاده شده و همچنین در شیرهای بدون چربی، کره، مرغ و گوشت نیز از این محصول به عنوان نگهدارنده استفاده می‌‌کنند.

 

سوکسینیک اسید

اسید سوکسینیک یکی از اسیدهاییست که از میکروارگانیسم‌های مختلفی تولید می‌گردد و به راحتی با آب ترکیب شده و قدرت خنثی کنندگی و بافری بسیار بالایی دارد. یکی از عوامل تنظیم و کنترل ph مواد غذایی، این اسید بوده و در تولید انواع شیرهای کم چرب مورد استفاده قرار گرفته و به گسترش پذیری خمیر کمک کرده و در تولید چربی‌های خوراکی با حرارت‌های خاص و تبدیل به پروتئین مورد استفاده نیز کاربرد فراوانی دارد.

 

سدیم دی استات

دی استات سدیم یکی از اسیدهایی با قدرت بافری بسیار بالا بوده که کمی طعم ترش داشته و عموما به صورت یک نوع پودر جامد تولید و عرضه می‌گردد. اصلی‌ترین خصوصیاتی که باعث حضور سدیم دی استات در سبد غذایی انسان می‌گردد، خاصیت ضد میکروب و نگه‌دارنده‌ی آن است. این اسید یکی از کنترل کننده ph نگهدارنده و طعم دهنده مواد غذایی می‌باشد و از آن می‌توان در نگهداری و بسته بندی مواد غذایی مثل فرآورده‌های گوشتی، کره و لبنیات استفاده کرد؛ همچنین باعث می شود که محصولاتی مانند نان از کپک زدن و مخمر بیش از حد در امان باشند.

 اسیدهای خوراکی بسیاری در صنعت غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از حوصله‌ی این مقاله خارج است. اسیدهای نام‌برده تعدادی از پر استفاد‌ه‌ترین اسیدهای این صنعت بوده و وجه اشتراک تمامی این اسیدها، خاصیت طعم دهی و طولانی‌تر کردن عمر مواد غذایی است. علاوه بر آن، بسیاری از این اسیدها تنها به این علت مورد استفاده قرار می‌گیرند که توانایی به وجود آوردن یک محیط خنثی را دارند.

 

اسیدهای خوراکی

اسیدهای خوراکی

ممنون که تا انتها همراه این مقاله بودید. سایا شیمی پارت برای شما عزیزان آرزوی سلامتی داشته و شما برای خرید ایمن و مطمئن مواد شیمیایی مرغوب می‌توانید به وبسایت رسمی سایا شیمی پارت مراجع نمایید.

 

اینستاگرام سایاشیمی

لیندکین سایا شیمی